Miliardy euro międzynarodowej pomocy popłyną do Ukrainy
Dla odbudowy zniszczonej przez wojnę ukraińskiej gospodarki będzie potrzebne wspólne działanie międzynarodowych organizacji i instytucji – mówi prof. Teresa Czerwińska, wiceprezes Europejskiego Banku Inwestycyjnego.
Dla wsparcia Ukrainy kluczowe znaczenie miał szczyt G7 w Berlinie. Jakie zapadły na nim ustalenia?
Został zatwierdzony plan stworzenia platformy do koordynacji międzynarodowej pomocy, a po zakończeniu wojny – do koordynacji procesów związanych z odbudową Ukrainy. EBI jest jednym z organizatorów i liczymy, że do końca tego roku ta platforma powstanie. Jej uczestnikami będą Komisja Europejska, Grupa EBI, międzynarodowe instytucje finansowe oraz kraje, które deklarują wsparcie dla Ukrainy. To bardzo ważne, by ten wieloletni proces odbudowy i modernizacji państwa miał szerokie międzynarodowe poparcie, był całkowicie transparentny i by mógł liczyć na odpowiednie zabezpieczenie finansowe.
Czego oczekuje Ukraina?
Strona ukraińska zaprezentowała w Berlinie Krajowy Plan Odbudowy, który składa się z trzech etapów. Pierwszy to natychmiastowa reakcja i bieżące naprawy kluczowej infrastruktury, przywracanie usług państwa na terenach wyzwolonych. Drugi etap ma na celu pobudzenie gospodarki ukraińskiej, m.in. poprzez wznowienie eksportu zwłaszcza do krajów Unii Europejskiej. I trzeci etap to powojenna odbudowa Ukrainy, która jako kraj kandydujący do UE będzie chciała zacieśnić swoje relacje z krajami członkowskimi.
Już wcześniej, przed konferencją w Berlinie, takie rozmowy odbywały się z premierem Szmyhalem i ministrami z...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta