Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zwięzłe i klarowne wyjaśnianie decyzji sądowych

15 marca 2023 | Sądy i Prokuratura | Aneta Łazarska

Proces uzasadnienia decyzji sądowych staje się coraz bardziej wymagający i czasochłonny.

Uzasadnienie wyroku jest to niejednokrotnie jedna z najbardziej pracochłonnych czynności wymiaru sprawiedliwości. Polscy sędziowie mierzą się nie tylko z zalewem spraw sądowych, ale także koniecznością uzasadnień orzeczeń kończących sprawy, i to niejednokrotnie wpadkowych, w setkach spraw rocznie. Uzasadnienia liczą po kilkadziesiąt stron i drobiazgowo odnoszą się do przedmiotu sporu.

Proces uzasadnienia decyzji sądowych staje się coraz bardziej wymagający i czasochłonny. Pewnym uproszczeniem miały być więc e-uzasadnienia czy pisemne zasadnicze powody rozstrzygnięć. I choć w momencie ich wprowadzenia w nowelizacji z 2019 r. było wielu sceptyków tej instytucji dziś warto powiedzieć, że sprawdziła się w praktyce. Podobnie jak e-uzasadnienia. Być może jest to właśnie ten kierunek, w którym powinna iść dalsza ich reforma, aby w końcu odciążyć sądy, a uzasadnienia w końcu uczynić bardziej zwięzłymi i klarownymi.

Powody rozstrzygnięcia versus uzasadnienie wyroku

Niewątpliwie zasadnicze powody rozstrzygnięcia podane po ogłoszeniu wyroku na rozprawie odgrywają istotną rolę w wyjaśnianiu stronom, ale i publiczności samego wyroku oraz jego motywów. Po ogłoszeniu wyroku strona przegrana najbardziej chyba oczekuje, że sąd wyjaśni, dlaczego ona ten proces przegrała. Powody rozstrzygnięcia odgrywają też nieocenioną rolę w wyjaśnianiu społecznym wydanego orzeczenia. Szczególnie dla...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12521

Wydanie: 12521

Spis treści

Pierwsza strona

Zamów abonament