Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Rosną milionowe zarobki prezesów banków

15 marca 2023 | Ekonomia i rynek | Anna Cieślak-Wróblewska
źródło: Rzeczpospolita

Wysokie wynagrodzenia członków zarządów zagranicznych banków są już normą. Zarobki władz polskich kredytodawców są o wiele niższe, ale też sięgają już kwot sześciocyfrowych.

Większość największych banków notowanych na giełdzie opublikowała już swoje kompleksowe sprawozdanie za miniony rok, sprawdziliśmy więc, jak kształtowały się w 2022 r. wydatki na wynagrodzenia ich zarządów.

Najlepiej opłacani

Pod uwagę wzięliśmy przede wszystkim łączną wysokość zarobków, na które składa się i wynagrodzenie stałe, i wynagrodzenie zmienne (np. premie za wyniki wypłacane w gotówce lub w tzw. akacjach fantomowych), i dodatkowe świadczenia.

W takim ujęciu najlepiej opłacanym prezesem w 2022 r. okazuje się Michał Gajewski, który stoi na czele Santander Bank Polska, z wypłatą na poziomie 6,08 mln zł (wobec 4,7 mln zł rok wcześniej).

Drugie miejsce wśród analizowanych podmiotów zajął Joao Bras Jorge, prezes Banku Millennium, z łącznymi zarobkami na poziomie 4,9 mln zł (o 16 proc. więcej rok do roku). Trzecia pozycja przypadła Przemysławowi Gdańskiemu, prezesowi BNP Paribas BP, który dostał w minionym roku 4,4 mln zł (w porównaniu z 3,6 mln zł w 2021 r.).

Kto na dole listy

Dobrze opłacany jest też szef mBanku Cezary Stypułkowski – z 4,4...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12521

Wydanie: 12521

Spis treści

Pierwsza strona

Zamów abonament