Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nasze partyjne dwa światy

15 marca 2023 | Rzecz o polityce | Zuzanna Dąbrowska
autor zdjęcia: archiwum prywatne
źródło: Rzeczpospolita
źródło: Rzeczpospolita

Lojalność elektoratów i polaryzacja polityczna dzielą Polaków na wykluczające się „podspołeczeństwa”.

W kolejnym raporcie „Krytyki Politycznej”, sporządzonym na podstawie rozbudowanego sondażu Ipsos, na temat sytuacji wśród wyborców na niespełna rok przed wyborami pada teza o współistnieniu w Polsce dwóch społeczeństw. Jedno z nich opowiada się po stronie PiS, a drugie – wręcz przeciwnie. Dlatego niewiele zmieniają wyborcze programy i próby pozyskania nowych głosujących. Najważniejsza jest mobilizacja „swoich”. A jeśli już władza miałaby gdzieś szukać wzmocnień, to wśród tych, którzy od 2019 zdążyli się do niej rozczarować, a których teraz należałoby namówić do powrotu.

Bez wiedzy o ludziach nie da się ani osiągnąć sukcesu marketingowego, ani wygrać wyborów – to prawda mało oryginalna, ale wciąż nie do końca przyswojona przez polityków. Kto celniej potrafi zdefiniować oczekiwania konkretnych grup, ten precyzyjniej odetnie sobie kolejny plasterek wyborczego salami. I choćby praworządność śniła się opozycji po nocach i obiektywnie była podstawowym problemem w państwie PiS – nie będzie wędką, która pomoże złowić nowych wyborców.

Prawo i Sprawiedliwość dzięki swojej analitycznej maszynce do badania nastrojów takiej analizy dokonało. Wie już, co nie zagra wśród zawiedzionych wyborców. Sukces partii władzy zależy więc od tego, czy będzie potrafiła...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12521

Wydanie: 12521

Spis treści

Pierwsza strona

Zamów abonament