Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak zidentyfikować transakcje podlegające obowiązkom z zakresu cen transferowych za 2022 rok

15 marca 2023 | Rachunkowość | Marta Olejniczak JAKUB PATALAS

Właściwa identyfikacja transakcji podlegających obowiązkom z zakresu cen transferowych jest kluczowa dla podatników. W artykule wskazujemy kogo dotyczą obowiązki za 2022 rok i jakie czynności należy wykonać aby właściwie zidentyfikować transakcje.

W związku z faktem, że w tym roku terminy na wypełnienie obowiązków z zakresu cen transferowych są krótsze niż w ostatnich latach, oraz że przepisy ustawy o CIT znowelizowane w 2022 r. wprowadziły szereg zmian w zakresie cen transferowych, zachęcamy aby możliwie jak najszybciej dokonać wstępnej analizy transakcji i zaplanować działania konieczne do podjęcia.

Krok 1 - Identyfikacja powiązań

Regulacje dotyczące cen transferowych dotyczą obowiązku ustalania cen rynkowych w transakcjach kontrolowanych zawieranych pomiędzy podmiotami powiązanymi. Powiązania ustawodawca rozumie dość szeroko – zarówno jako powiązania kapitałowe jak i osobowe. Powiązania kapitałowe mogą mieć postać bezpośredniego lub pośredniego udziału w kapitale innego podmiotu. Powiązania kapitałowe mogą mieć też postać praw zarządczych, tj. praw głosu w organach kontrolnych stanowiących lub zarządzających innego podmiotu, a także praw majątkowych, tj. udziałów i praw do udziałów w zyskach lub w majątku czy też ich ekspektatywy.

UWAGA!

W przypadku posiadania udziałów w kapitale innego podmiotu (osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej) na poziomie powyżej 25 proc., podmiot jest uznawany za wywierający znaczący wpływ i podlega obowiązkom z zakresu cen transferowych. Ten sam próg dotyczy praw zarządczych oraz majątkowych....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12521

Wydanie: 12521

Spis treści

Pierwsza strona

Zamów abonament