Jak zidentyfikować transakcje podlegające obowiązkom z zakresu cen transferowych za 2022 rok
Właściwa identyfikacja transakcji podlegających obowiązkom z zakresu cen transferowych jest kluczowa dla podatników. W artykule wskazujemy kogo dotyczą obowiązki za 2022 rok i jakie czynności należy wykonać aby właściwie zidentyfikować transakcje.
W związku z faktem, że w tym roku terminy na wypełnienie obowiązków z zakresu cen transferowych są krótsze niż w ostatnich latach, oraz że przepisy ustawy o CIT znowelizowane w 2022 r. wprowadziły szereg zmian w zakresie cen transferowych, zachęcamy aby możliwie jak najszybciej dokonać wstępnej analizy transakcji i zaplanować działania konieczne do podjęcia.
Krok 1 - Identyfikacja powiązań
Regulacje dotyczące cen transferowych dotyczą obowiązku ustalania cen rynkowych w transakcjach kontrolowanych zawieranych pomiędzy podmiotami powiązanymi. Powiązania ustawodawca rozumie dość szeroko – zarówno jako powiązania kapitałowe jak i osobowe. Powiązania kapitałowe mogą mieć postać bezpośredniego lub pośredniego udziału w kapitale innego podmiotu. Powiązania kapitałowe mogą mieć też postać praw zarządczych, tj. praw głosu w organach kontrolnych stanowiących lub zarządzających innego podmiotu, a także praw majątkowych, tj. udziałów i praw do udziałów w zyskach lub w majątku czy też ich ekspektatywy.
UWAGA!
W przypadku posiadania udziałów w kapitale innego podmiotu (osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej) na poziomie powyżej 25 proc., podmiot jest uznawany za wywierający znaczący wpływ i podlega obowiązkom z zakresu cen transferowych. Ten sam próg dotyczy praw zarządczych oraz majątkowych....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta