Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zasady rozliczania wewnątrzwpólnotowego nabycia towarów

15 marca 2023 | Rachunkowość | Krzysztof Wiesław Żukowski

Podatek należny z tytułu WNT płaci nabywca towaru w państwie do którego następuje dostawa.

Transakcja WNT ma miejsce gdy towar transportowany jest z jednego kraju UE do drugiego przez czynnego podatnika VAT z wyjątkiem m.in. nabycia towarów o wartości poniżej 50 000 zł przez nievatowców, rolników ryczałtowych, podatników zwolnionych z VAT oraz podatników, którym nie przysługuje odliczenie podatku naliczonego.

Obowiązek podatkowy

Kwestię powstawania obowiązku podatkowego przedstawia przykład.

W ramach jednoosobowej działalności gospodarczej podatnik prowadzi sklep. Jest zarejestrowany jako czynny podatnik VAT i chciałby sprowadzać towary z Niemiec. Czy w związku z tym musi zarejestrować się jako podatnik VAT-UE? Kiedy powstaje obowiązek podatkowy z tytułu transakcji WNT?

Właściwe określenie momentu powstania obowiązku podatkowego z tytułu WNT ma znaczenie dla ustalenia, w którym miesiącu trzeba rozliczyć podatek VAT oraz jaki kurs waluty zastosować do przeliczenia wartości transakcji na złote polskie, w celu ustalenia podstawy opodatkowania. Do przeliczenia waluty stosujemy zasadniczo kurs średni danej waluty obcej ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski na ostatni dzień roboczy poprzedzający dzień powstania obowiązku podatkowego.W myśl art. 20 ust.5 ustawy...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12521

Wydanie: 12521

Spis treści

Pierwsza strona

Zamów abonament