Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Rating ESG, czyli drogowskaz do zrównoważonego rozwoju firmy

15 marca 2023 | Ekonomia i rynek | rp.pl
Fot. Profit_Image/shutterstock
autor zdjęcia: Profit_Image
źródło: Rzeczpospolita
Fot. Profit_Image/shutterstock

Ratingi ESG pozwalają zmierzyć efektywność oraz ryzyko danego przedsiębiorstwa w obszarze środowiskowym, społecznym i ładu korporacyjnego. Choć są dobrowolne, to przystąpienie do oceny pozwala z wyprzedzeniem zwrócić uwagę na wdrożenie istotnych wymagań, które stopniowo stają się obowiązkowe – pisze Anna Burza, ekspertka Banku Ochrony Środowiska.

Rozwój tematyki zrównoważonego finansowania sprawia, że zapotrzebowanie na dane dotyczące efektywności firm w obszarach ESG przeżywa prawdziwy boom, a dostawcy ratingów ESG stają się wpływowymi instytucjami. Do końca 2021 r. łącznie 3826 inwestorów reprezentujących ponad 120 bilionów dolarów w aktywach przystąpiło do inicjatywy PRI zrzeszającej instytucje, które zobowiązują się do włączenia kryteriów ESG do swoich decyzji inwestycyjnych. Oceny ESG w coraz większym stopniu wpływają na decyzje uczestników rynku, co może mieć potencjalnie skutki dla cen aktywów i polityk korporacyjnych.

ESG istotne dla wszystkich

Efektywność firm w obszarze ESG jest przedmiotem zainteresowania zarówno właścicieli aktywów, inwestorów instytucjonalnych, regulatorów, jak i konsumentów indywidualnych. W ramach badania ESG Monitor 2021 ponad połowa osób ankietowanych w dziesięciu krajach stwierdziła, że postrzeganie efektywności firmy w obszarach ESG wpływa na ich decyzje zakupowe. Około jednej trzeciej osób ostrzegło innych przed korzystaniem z usług danej firmy z powodu jej zachowania. Około trzech czwartych badanych jest zdania, że firmy powinny bardziej jasno promować swoje działania w zakresie ESG oraz że podejście do raportowania niefinansowego powinno być bardziej...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12521

Wydanie: 12521

Spis treści

Pierwsza strona

Zamów abonament