Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Oświadczenia majątkowe sędziów

15 marca 2023 | Sądy i Prokuratura | Ryszard Sadlik

Początek roku oprócz weryfikacji postanowień noworocznych przynosi także konieczność przygotowania się przez sędziów do składania oświadczeń majątkowych.

Ten przykry obowiązek wynika jednoznacznie z art. 87 § 1 usp, według którego sędziowie i dyrektorzy sądów oraz ich zastępcy są obowiązani do złożenia oświadczenia o swoim stanie majątkowym. Informacje podlegające wpisaniu do oświadczenia są bardzo szerokie i obejmują zarówno majątek osobisty sędziego, jak i znajdujący się w ramach małżeńskiej wspólności majątkowej, a zatem obrazują praktycznie całokształt kondycji ekonomicznej sędziego oraz jego gospodarstwa domowego. Oświadczenie to składa się według wzoru określonego przez ministra sprawiedliwości. W obowiązującym aktualnie stanie prawnym, treść formularza określona jest rozporządzeniem ministra sprawiedliwości z 18 grudnia 2017 r. w sprawie oświadczenia o stanie majątkowym sędziego, dyrektora sądu oraz zastępcy dyrektora sądu (DzU z 2017 r. poz. 2437).

Celem składania tych oświadczeń jest zachowanie transparentności życia publicznego, przejrzystości sytuacji majątkowej sędziego, a przez to ocena jego niezawisłości, jego dochodów oraz wiążących go zobowiązań finansowych. Ma to także na celu uniknięcie zarzutu korupcji. Zatem informacje zawarte w oświadczeniu mają dać obywatelom możliwość oceny, jaki majątek posiada sędzia, jak się on zmienia, jakie są źródła jego przychodów oraz czy nie pozostaje on w zależności ekonomicznej od innych osób lub podmiotów. Odbywa się to oczywiście kosztem prywatności...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12521

Wydanie: 12521

Spis treści

Pierwsza strona

Zamów abonament