Oświadczenia majątkowe sędziów
Początek roku oprócz weryfikacji postanowień noworocznych przynosi także konieczność przygotowania się przez sędziów do składania oświadczeń majątkowych.
Ten przykry obowiązek wynika jednoznacznie z art. 87 § 1 usp, według którego sędziowie i dyrektorzy sądów oraz ich zastępcy są obowiązani do złożenia oświadczenia o swoim stanie majątkowym. Informacje podlegające wpisaniu do oświadczenia są bardzo szerokie i obejmują zarówno majątek osobisty sędziego, jak i znajdujący się w ramach małżeńskiej wspólności majątkowej, a zatem obrazują praktycznie całokształt kondycji ekonomicznej sędziego oraz jego gospodarstwa domowego. Oświadczenie to składa się według wzoru określonego przez ministra sprawiedliwości. W obowiązującym aktualnie stanie prawnym, treść formularza określona jest rozporządzeniem ministra sprawiedliwości z 18 grudnia 2017 r. w sprawie oświadczenia o stanie majątkowym sędziego, dyrektora sądu oraz zastępcy dyrektora sądu (DzU z 2017 r. poz. 2437).
Celem składania tych oświadczeń jest zachowanie transparentności życia publicznego, przejrzystości sytuacji majątkowej sędziego, a przez to ocena jego niezawisłości, jego dochodów oraz wiążących go zobowiązań finansowych. Ma to także na celu uniknięcie zarzutu korupcji. Zatem informacje zawarte w oświadczeniu mają dać obywatelom możliwość oceny, jaki majątek posiada sędzia, jak się on zmienia, jakie są źródła jego przychodów oraz czy nie pozostaje on w zależności ekonomicznej od innych osób lub podmiotów. Odbywa się to oczywiście kosztem prywatności...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta