Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Czego oczekujemy od Ukrainy

15 marca 2023 | Rzecz o polityce | Ryszard Bugaj
autor zdjęcia: PAP/Tomasz Gzell
źródło: Rzeczpospolita
Andrzej Duda utrzymuje przyjacielskie stosunki z Wołodymyrem Zełenskim, ale Polska nie okresliła swoich oczekiwań po zakończeniu wojny
autor zdjęcia: PAP/EPA
źródło: Rzeczpospolita
Andrzej Duda utrzymuje przyjacielskie stosunki z Wołodymyrem Zełenskim, ale Polska nie okresliła swoich oczekiwań po zakończeniu wojny

Scenariusz bezwarunkowej kapitulacji Rosji nie wydaje się oparty na mocnych przesłankach.

Po roku wojny, który minął od ataku Rosji na Ukrainę, w Polsce i w demokratycznych krajach Zachodu panuje atmosfera optymizmu. Większość komentatorów jest przekonana, że Rosja tę wojnę definitywnie przegra, jeżeli tylko demokratyczny świat będzie nadal – w odpowiedniej skali – Ukrainie pomagał. Więcej, nie brak komentatorów i polityków przewidujących rozpad Rosji i jej historyczną degradację. Ten optymizm jest zrozumiały, bo – wbrew pesymistycznym prognozom z początku wojny – Ukraina odnosi sukcesy, rosyjska armia okazała niezdolność do skutecznego działania, a Zachód jest bardziej solidarny, niż oczekiwaliśmy. I jeszcze jedno: przyjmuje się dość powszechnie – inaczej niż jeszcze kilka miesięcy temu – że ryzyko sięgnięcia przez Rosję po broń nuklearną jest znikome.

Przewidywane zwycięstwo Ukrainy przez wielu komentatorów z krajów Zachodu (w tym komentatorów polskich) definiowane jest jako odzyskanie zajętych przez Rosję terytoriów (także Krymu), uzyskanie od Rosji odszkodowań i ukaranie jej polityków i wojskowych za zbrodnie wojenne. Niektórzy przewidują też rychłe wstąpienie Ukrainy do NATO i UE.

Gdyby ten scenariusz się zrealizował, to najprawdopodobniej obecne rosyjskie państwo rzeczywiście musiałoby ulec rozpadowi.

Nie twierdzę jednak, że ten scenariusz jest całkowicie pozbawiony...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12521

Wydanie: 12521

Spis treści

Pierwsza strona

Zamów abonament