Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zmiany w opodatkowaniu najmu w 2023 r.

15 marca 2023 | Rachunkowość | Tomasz Moszczyński

Od 1 stycznia 2023 r. podatnicy wynajmujący prywatnie mieszkania mogą skorzystać wyłącznie z jednej formy opodatkowania.

Prawo wyboru pomiędzy skalą podatkową a ryczałtem zostało zlikwidowane. Podatnicy nie mogą zatem kontynuować opodatkowania takiego wynajmu skalą podatkową, nie mogą również dokonać przejścia na tę formę opodatkowania.

Od 1 stycznia 2023 r. przychody z najmu prywatnego opodatkowane są 8,5 proc. lub 12,5 proc. stawką ryczałtu ewidencjonowanego. Pierwsza – 8,5 proc. stawka ryczałtu ma zastosowanie do podatników, których przychód z tytułu najmu w ciągu roku nie przekroczy 100 000 zł, natomiast 12,5 proc. stawka ryczałtu dotyczy z kolei osób, których przychód z tytułu najmu w ciągu roku przekroczy 100 000 zł.

Mniej możliwości odliczeń

Podatnik, który dotychczas rozliczał się na zasadach ogólnych i stosował odliczenia poniesionych kosztów, musi mieć na uwadze, że wraz z przejściem na ryczałt traci on prawo do odliczania kosztów uzyskania przychodów. Ta forma opodatkowania nie daje bowiem możliwości odliczania kosztów takich jak np. remonty, odpisy amortyzacyjne, odsetki od kredytu...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12521

Wydanie: 12521

Spis treści

Pierwsza strona

Zamów abonament