Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Możliwość wyboru podatku liniowego przy świadczeniu usługi na rzecz pracodawcy

15 marca 2023 | Rachunkowość | Marcin Szymankiewicz

Jeżeli usługi świadczone na rzecz pracodawcy w ramach dodatkowej umowy nie pokrywają się z zakresem obowiązków tej osoby jako pracownika, możne ona rozliczać się liniowo.

∑ Od 1 lutego 2023 r. lekarz uzyskuje przychody z dwóch umów zawartych z tym samym szpitalem. Od maja 2018 r. lekarz jest zatrudniony w szpitalu na umowę o pracę jako lekarz rezydent (chirurg). Natomiast od 1 lutego 2023 r. , w ramach nowo otwartej działalności gospodarczej, świadczy na rzecz szpitala usługi na podstawie kontraktu o udzielanie świadczeń zdrowotnych w zakresie pełnienia dyżurów lekarskich świadczonych w Szpitalnym Oddziale Ratunkowym. Zakres obowiązków na dyżurach kontraktowych (działalność gospodarcza) oraz w ramach etatu (umowa o pracę) różni się. Zarówno zakres zadań jak i miejsce ich wykonywania są odmienne. Czy lekarz może płacić podatek liniowy według stawki 19 proc. od dochodów uzyskiwanych z działalności gospodarczej polegającej na świadczeniu dyżurów lekarskich na podstawie kontaktu?

Zgodnie z zasadą powszechności opodatkowania zawartą w art. 9 ust. 1 ustawy o PIT, opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów zwolnionych z podatku oraz dochodów, od których zaniechano poboru podatku.

Źródła przychodów

Ustawa o PIT dokonuje specyfikacji źródeł przychodów. I tak, odrębnymi źródłami przychodów są m.in.:

∑ stosunek służbowy, stosunek pracy, w tym spółdzielczy stosunek pracy, członkostwo w rolniczej...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12521

Wydanie: 12521

Spis treści

Pierwsza strona

Zamów abonament