Możliwość wyboru podatku liniowego przy świadczeniu usługi na rzecz pracodawcy
Jeżeli usługi świadczone na rzecz pracodawcy w ramach dodatkowej umowy nie pokrywają się z zakresem obowiązków tej osoby jako pracownika, możne ona rozliczać się liniowo.
∑ Od 1 lutego 2023 r. lekarz uzyskuje przychody z dwóch umów zawartych z tym samym szpitalem. Od maja 2018 r. lekarz jest zatrudniony w szpitalu na umowę o pracę jako lekarz rezydent (chirurg). Natomiast od 1 lutego 2023 r. , w ramach nowo otwartej działalności gospodarczej, świadczy na rzecz szpitala usługi na podstawie kontraktu o udzielanie świadczeń zdrowotnych w zakresie pełnienia dyżurów lekarskich świadczonych w Szpitalnym Oddziale Ratunkowym. Zakres obowiązków na dyżurach kontraktowych (działalność gospodarcza) oraz w ramach etatu (umowa o pracę) różni się. Zarówno zakres zadań jak i miejsce ich wykonywania są odmienne. Czy lekarz może płacić podatek liniowy według stawki 19 proc. od dochodów uzyskiwanych z działalności gospodarczej polegającej na świadczeniu dyżurów lekarskich na podstawie kontaktu?
Zgodnie z zasadą powszechności opodatkowania zawartą w art. 9 ust. 1 ustawy o PIT, opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów zwolnionych z podatku oraz dochodów, od których zaniechano poboru podatku.
Źródła przychodów
Ustawa o PIT dokonuje specyfikacji źródeł przychodów. I tak, odrębnymi źródłami przychodów są m.in.:
∑ stosunek służbowy, stosunek pracy, w tym spółdzielczy stosunek pracy, członkostwo w rolniczej...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta