Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Naciąganie podobieństw ma swoje granice

15 marca 2023 | Rachunkowość | Aleksandra Tarka

Płatnik nie ma obowiązku pobierać podatku u źródła od przychodów uzyskiwanych na terytorium Polski przez zagranicznego ubezpieczyciela z tytułu świadczenia usługi ubezpieczenia.

Spór dotyczył tego czy wydatki ponoszone przez spółkę na rzecz zagranicznych podatników, którzy nie mają siedziby lub zarządu w Polsce z tytułu polis ubezpieczeniowych stanowią zapłatę za świadczenia z art. 21 ust. 1 pkt 2a ustawy o CIT. We wniosku o interpretację spółka uniosła o potwierdzenie, że nie. Tym samym uważała, że nie jest zobowiązana jest do poboru tzw. podatku u źródła od takich płatności. Fiskus nie potwierdził tego stanowiska. Zauważył, że w art. 21 ust. 1 pkt 2a ustawy o CIT jest katalogiem otwartym. Oprócz bowiem usług wymienionych w tym przepisie ustawodawca objął obowiązkiem podatkowym także inne w nim niewymienione o charakterze podobnym do świadczeń: doradczych, księgowych, badania rynku, usług prawnych, usług reklamowych, zarządzania i kontroli, przetwarzania danych, usług rekrutacji pracowników i pozyskiwania personelu, gwarancji i poręczeń.

A zdaniem urzędników świadczenie usług ubezpieczeniowych ma charakter podobny do gwarancji. W związku z tym fiskus odpowiedział, że spółka jest zobowiązana do poboru tzw. podatku u źródła od takich płatności.

Firma zaskarżyła taką wykładnię i wygrała. Najpierw jej stanowisko...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12521

Wydanie: 12521

Spis treści

Pierwsza strona

Zamów abonament