Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Przymus bezpośredni wobec pacjenta

15 marca 2023 | Sądy i Prokuratura | Piotr Kosmaty

Prawny model ochrony zdrowia psychicznego powinien pilnować, by osoby z zaburzeniami psychicznymi nie czuły się wykluczone ze społeczeństwa.

Jedną z prerogatyw zastrzeżonych tylko dla państwa jest możliwość stosowania przymusu. Państwo, aby mogło pełnić swoje konstytucyjne funkcje, musi dysponować odpowiednim instrumentarium pozwalającym mu na sprawne działanie. Jednym z najbardziej dotkliwych narzędzi w ręku aparatu państwowego jest możliwość stosowania przymusu bezpośredniego, który drastycznie wkracza w sferę praw oraz wolności człowieka i obywatela.

Konieczność stworzenia optymalnych warunków do skutecznej pomocy medycznej pacjentowi wyznacza jeden z obszarów, w którym dopuszczalne jest stosowanie środków przymusu bezpośredniego. Uruchomienie tych środków możliwe jest tylko dla osiągnięcia pozytywnego celu leczniczego, co oznacza, że nie wolno ich pod żadnym pozorem stosować, aby wyrządzić jakąkolwiek szkodę lub dolegliwość pacjentowi.

Niewątpliwie postępowanie związane ze stosowaniem przymusu stanowi wyjątek od zasady udzielania świadczeń zdrowotnych na podstawie autonomicznej decyzji podmiotu uprawnionego do wyrażania zgody lub sprzeciwu na rozpoczęcie świadczeń zdrowotnych.

Precyzyjnie określone podstawy prawne

Stosowanie przymusu bezpośredniego w obszarze leczniczym charakteryzuje się daleko posuniętą specyfiką w porównaniu z innymi obszarami, takimi jak np. zapewnienie porządku i bezpieczeństwa powszechnego przez policję.

∑ Po pierwsze, przymus stosowany w celach...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12521

Wydanie: 12521

Spis treści

Pierwsza strona

Zamów abonament