Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Fundusze mniejszych spółek z przewagą

15 marca 2023 | Ekonomia i rynek | Andrzej Pałasz

Portfele akcji małych i średnich spółek zwiększają dystans przed funduszami szerokiego rynku. To raczej efekt słabości dużych firm, aniżeli wyjątkowej – na tle pozostałych rynków – siły przedsiębiorstw o mniejszej kapitalizacji.

Podczas gdy indeks dużych spółek jest już pod kreską od początku roku, mWIG40 oraz sWIG80 zachowują większość tegorocznego dorobku. Rozjazd między funduszami małych i średnich spółek się pogłębia.

Średni wynik od początku roku funduszy akcji małych i średnich spółek – według wyceny z 10 marca – sięgał 11,35 proc. To aż o 8 pkt proc. więcej, niż wypracowały fundusze szerokiego polskiego rynku akcji – wynika z danych serwisu analizy.pl. Co więcej, w kolejnych dniach ta różnica może się jeszcze powiększyć, choć wyceny większości funduszy akcji spadną – indeksy mWIG40 i sWIG80 traciły w ostatnich dniach jednak nieco mniej niż WIG20, w który mocniej angażują się fundusze uniwersalne akcji.

Nie jest tajemnicą, że notowania WIG20 w dużej mierze zależą od nastawienia inwestorów do banków. Przy obecnie ok. 2-proc. zniżce WIG20 od początku roku WIG-banki jest ok. 1,5 proc. na minusie. Indeksy małych i średnich przedsiębiorstw są znacznie mocniej zdywersyfikowane.

Wydanie: 12521

Wydanie: 12521

Spis treści

Pierwsza strona

Zamów abonament