Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Proces sądowy to nie dyskusja publicystyczna. A szkoda

15 marca 2023 | Sądy i Prokuratura | Rafał Rozwadowski

Są szanse na prowadzenie dalszych rozważań, jak włączyć do procesu bardziej swobodną rozmowę o przedmiocie sporu.

Proces sądowy to nie tylko wymiana pism, wniosków, ale też całe spektrum bezpośrednich działań na sali sądowej. Stanowiska stron zajmowane na piśmie mają charakter pism przygotowawczych, które stanowią o materiale branym pod uwagę przez sędziego w toku rozprawy i dalej, przy wydawaniu wyroku.

Nieodzownym elementem procesu jest również aktywność na sali sądowej, która podlega ściśle określonym regułom ujętym w procedurze danego postępowania.

Sformalizowany proces sądowy

Abstrahując od specyfiki procedur postępowania, kluczowe w rozstrzygnięciu sprawy są stanowiska zajmowane na piśmie, w których strony przedstawiają swoje wnioski, argumenty i ich uzasadnienie. W tym aspekcie procedury obowiązujące w danym postępowaniu, postulują dyscyplinę czasową, aby rozstrzygnąć sprawę bez zbędnej zwłoki i w rozsądnym terminie.

Niezbędne w większości procedur postępowania jest prawo do rozpatrzenia sprawy na rozprawie przed sądem. Rolą rozprawy jest także możliwość zaprezentowania swoich stanowisk, jak również podjęcie działań w odpowiedzi na określone decyzje procesowe sędziego. Wielokrotnie to na rozprawie następuje wyjaśnienie stanowisk stron postępowania.

Rolą profesjonalnego pełnomocnika jest reprezentowanie interesów klienta i podejmowanie działań zmierzających do osiągnięcia określonego celu procesu. Siła tzw. pozycji...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12521

Wydanie: 12521

Spis treści

Pierwsza strona

Zamów abonament