Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak unieważnić decyzję

04 kwietnia 2023 | Administracja i samorząd | Karolina Wierzbicka

Stwierdzenie nieważności decyzji administracyjnej jest jednym z trybów nadzwyczajnych, który wprowadza odstępstwo od zasady stabilności decyzji. Nieważna decyzja jest eliminowana z obrotu prawnego.  

Kodeks postępowania administracyjnego określa przesłanki negatywne i pozytywne stwierdzenia nieważności decyzji administracyjnej.

Z urzędu albo na wniosek

Postępowanie o stwierdzenie nieważności wszczyna się z urzędu przez organ administracji lub na wniosek, przez organ wyższego stopnia albo w przypadku decyzji wydanej przez ministra lub samorządowe kolegium odwoławcze – przez ten sam organ, który wydał decyzję. W takim przypadku organ ma dwie możliwości zakończenia tego nadzwyczajnego postępowania. Po pierwsze w sytuacji niewystępowania żadnej z przesłanek negatywnych stwierdzenia nieważności zostanie wydana decyzja ze stwierdzeniem nieważności takiej decyzji albo w ewentualności wystąpienia co najmniej jednej z przesłanek negatywnych stwierdzenia nieważności, określonych w art. 156 § 2 K.p.a. zostanie wydana decyzja stwierdzająca, że taką decyzję wydano z naruszeniem prawa.

Z orzecznictwa sądów administracyjnych wynika, że „przesłanki stwierdzenia nieważności decyzji nie mogą podlegać wykładni rozszerzającej”.

Z kolei przesłankami negatywnymi, określonymi w art. 156 § 2 K.p.a., stwierdzenia nieważności jest: 

∑ okoliczność, że decyzja wywołała nieodwracalne skutki prawne, przy czym przesłanka ta wyklucza stwierdzenie nieważności decyzji w przypadku każdej z przyczyn wymienionych w art. 156 § 1 pkt 1–7...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12538

Wydanie: 12538

Spis treści

Reklama

Zamów abonament