Najpierw szansa, potem sukces
Błędy i akceptacja porażek są także kluczowe na drodze kariery.
Sukces to słowo, które kojarzy mi się z klimatem lat 90., szybkimi karierami i polskimi serialami o biznesmenach. No właśnie, biznesmenach – kolejne wiekowe słowo – którzy mocnym, „męskim” uściskiem dłoni potwierdzali zawarcie ważnego kontraktu. Gdzie były wtedy kobiety? Albo raczej: gdzie są teraz? I co właściwie oznacza sukces według nich?
Definicji sukcesu zawodowego jest pewnie tyle, ile osób, które o taką definicję zapytamy, ale przyjrzyjmy się odpowiedziom z ostatniego badania Clue PR „Przywódczynie 3.0” z 2022 roku na ogólnopolskiej grupie ponad 640 kobiet i mężczyzn pełniących funkcje kierownicze i wspierające. Czym dla badanych liderek jest sukces zawodowy? Dla 35 proc. z nich jest równoznaczny z osiągnięciem niezależności zawodowej, a dla 31 proc. wiąże się z zapewnieniem bezpiecznej przyszłości dla siebie i bliskich. Co ciekawe, osiągnięcie wysokiego stanowiska jest utożsamiane z sukcesem tylko przez 19 proc. liderek i tyle samo deklaruje, że sukces to zarobienie dużej ilości pieniędzy. Wynikałoby z tego, że tzw. wysoki stołek definiuje sukces w mniejszym zakresie niż możliwość decydowania o sobie lub o przyszłości swoich bliskich, niemniej jedno z drugim jest mocno powiązane....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta