Zjednoczona Unia wobec wojny
Jeśli przyszły amerykański prezydent stanie na czele koalicji antywojennej, możemy być świadkami załamania się konsensusu w polityce zagranicznej, który obecnie wiąże liberałów i nacjonalistów – przekonują politolodzy.
Władimir Putin – a być może także Xi Jinping, który ponoć był wtajemniczony w plany Moskwy – nie zachował się irracjonalnie, zakładając, że jedność UE rozpadnie się w ciągu kilku dni od inwazji Rosji na Ukrainę. Doświadczenia wojny w Iraku, kryzysu gospodarczego w strefie euro i kryzysu uchodźczego były przecież precedensem dla podziałów i powstania konkurencyjnych obozów politycznych w Europie. O ile wojna była zagrożeniem egzystencjalnym dla Polski i Estonii, leżących u granic Ukrainy, o tyle dla Portugalczyków i Hiszpanów była bardzo odległym konfliktem. Podział wydawał się więc bardzo prawdopodobny.
Ale po roku okazuje się, że te oczekiwania były błędne. A oznaki europejskiego rozłamu, takie jak antyniemieckie nastroje, które wybuchły w pierwszych tygodniach wojny, były krótkotrwałymi scenariuszami z piekła rodem.
Łagodna zima
Nowe badanie przeprowadzone przez Europejską Radę Spraw Zagranicznych (ECFR) wskazuje, że w ciągu ostatniego roku poglądy Europejczyków raczej się zbliżyły, niż rozbiegły. W maju 2022 roku powszechnie głoszono tezę, że wojna między Rosją a Ukrainą powinna jak najszybciej się zakończyć, nawet jeśli spowoduje to oddanie przez Ukrainę swojego terytorium Moskwie....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta