Ramzesa Wielkiego paszport do wieczności
Chociaż Ramzesowi II przyszło czekać na oficjalny paszport przeszło trzy tysiąclecia, to na bilet w jedną stronę do wiecznej pamięci potomnych zarobił już za swojego życia. Prawdopodobnie jednak nie wszystkie jego zasługi wyglądały dokładnie tak, jak przedstawiała je staroegipska propaganda.
Fenomen Ramzesa II jest niezaprzeczalny. Do dziś dzierży on niepodzielnie tytuł najwybitniejszego faraona starożytnego Egiptu, co – zważywszy na niebagatelną konkurencję związaną z liczbą władców, którzy panowali przez 3 tysiące lat istnienia tego państwa – stanowi nie lada wyczyn. Starożytny Egipt był najdłużej istniejącym państwem w historii. Żeby lepiej wyobrazić sobie imponującą głębię tej otchłani czasu, warto nadmienić, że Polska istnieje dopiero przez jedną trzecią okresu, który udało się przetrwać starożytnemu Egiptowi!
Antagonista Mojżesza
Czym szczególnym wyróżnił się więc Ramzes na tle niezliczonego korowodu władców wywodzących się z ponad 30 dynastii? Dlaczego stanowi on nie tylko obiekt podziwu historyków i pasjonatów dziejów starożytnych, ale też niegasnącą inspirację dla twórców kinematografii? Ci ostatni bowiem w swoich dziełach najchętniej obsadzają właśnie Ramzesa w roli głównego antagonisty Mojżesza. O tym, że to Ramzes uparcie sprzeciwiał się woli Najwyższego i nękał naród wybrany, usiłowała przekonać nas m.in. wytwórnia DreamWorks w animacji „Książę Egiptu” (1998 r.) oraz reżyser Ridley Scott w filmie „Exodus: Bogowie i królowie” (2014 r.).
Nie możemy mieć pewności, że to właśnie Ramzes II został uwieczniony...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta