Liczy się rezydencja podatkowa
Jeżeli przedsiębiorca świadczy z zagranicy (z UE) usługi na rzecz polskich klientów, to powinien zapłacić VAT w Polsce.
adwokat, Kancelaria KPR
Świadczenie usług w Polsce oznacza konieczność regulowania VAT przed polskim fiskusem. Nawet jeżeli przedsiębiorca mieszka za granicą. Jednak ta ogólna zasada nie zawsze musi sprawdzać się w praktyce, dlatego przedsiębiorca działający transgranicznie musi indywidualnie badać swoją sytuację prawną.
Transgraniczne świadczenie usług – nawet na terytorium Unii Europejskiej – otwiera szereg problemów związanych z prawnymi aspektami tej działalności, zwłaszcza na gruncie podatku dochodowego oraz VAT. Rezydencja podatkowa, miejsce świadczenia i nabycia usługi czy unikanie podwójnego opodatkowania, to tylko najważniejsze z pojęć, jakie musi przyswoić sobie taki przedsiębiorca. Jednocześnie w takich sprawach zawsze warto postawić na indywidualne badanie stanu prawnego, jaki trzeba zastosować. W...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta