Jak skorzystać z rękojmi, gdy kupiona maszyna ma wady?
Każdą zauważoną wadę należy niezwłocznie zgłosić sprzedającemu, natomiast ustalony następczo charakter tej wady kształtować będzie rodzaj przysługujących kupującemu uprawnień.
Rękojmią nazywamy odpowiedzialność podmiotu zobowiązanego za wady rzeczy. Sprzedający maszynę jest bowiem odpowiedzialny względem kupującego, jeżeli zakupiona rzecz (maszyna) ma wadę fizyczną lub prawną. Wadami fizycznymi naturalnie określać będziemy wady dotyczące materialnych aspektów maszyny. Za wadę fizyczną należy rozumieć każdą niezgodność maszyny z umową pisemną lub ustnymi ustaleniami poczynionymi między stronami.
Należy pamiętać, że wada fizyczna to nie tylko brak istotnej części maszyny lub widoczny gołym okiem defekt. Wada może między innymi polegać również na braku właściwości, którą maszyna powinna mieć ze względu na cel oznaczony w umowie albo wynikający z okoliczności lub przeznaczenia maszyny. Przekładając to na aspekt praktyczny – będą to sytuacje, w których maszyna nie jest w stanie spełnić zadań, do jakich została pierwotnie stworzona lub o jakich sprzedawca zapewniał kupującego.
Dodatkowo, wada może polegać również na wadliwym montażu i uruchomieniu maszyny. Będzie miało to miejsce w tych przypadkach, gdzie montaż został wykonany przez sprzedawcę lub osobę trzecią, za którą sprzedawca ponosi odpowiedzialność, albo przez samego kupującego, który rzecz zamontował według instrukcji otrzymanej od sprzedawcy.
Dla porządku należy wspomnieć również o możliwości posiadania przez maszynę wad prawnych. Mianowicie, maszyna posiada wadę prawną, jeżeli...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta