Atom wyzwaniem dla samorządów
Planowane przez rząd i Orlen małe reaktory atomowe mogą zmienić polskie miasta. Te jednak muszą być do tego przygotowane – finansowo, infrastrukturalnie i społecznie.
rektor Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie
W czerwcu Ministerstwo Klimatu i Środowiska rozpoczęło prekonsultacje w zakresie aktualizacji dokumentów strategicznych: „Polityki energetycznej Polski do 2040 roku” oraz „Krajowego planu na rzecz energii i klimatu na lata 2021–2030”. W planach są inwestycje w zakresie wielkoskalowych inwestycji w energetykę jądrową, w tym małe reaktory modułowe (SMR – Small Modular Reactors). Wcześniej spółka Orlen Synthos Green Energy S.A. zaprezentowała plan wstępnych lokalizacji dla małych reaktorów jądrowych. Prezes Orlenu Daniel Obajtek precyzował w rozmowie z RMF FM, że te „małe reaktory to jest technologia GE-Hitachi. Analizowaliśmy, która technologia jest najbardziej bezpieczna. GE-Hitachi wybudowało ponad 70 reaktorów na świecie w 10 krajach. Ten mały reaktor jest miniaturą tego dużego reaktora. To jest reaktor, który jest 35 m pod ziemią. Jest w technologii pasywnej (...). W trakcie zagrożenia sam się wygasza w ciągu siedmiu dni. Jest to w pełni bezpieczna technologia” – zapewniał.
Spółka Orlen Synthos Green Energy wytypowała siedem lokalizacji pod budowę SMR. Wstępnie mają to być: Ostrołęka, Włocławek, Stawy Monowskie koło Oświęcimia, Dąbrowa Górnicza, Tarnobrzeska Specjalna Strefa Ekonomiczna z Tarnobrzegiem i Stalową Wolą,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta