Trzeba się liczyć z odpowiedzialnością posiłkową za przestępstwa skarbowe
W praktyce odpowiedzialność posiłkowa najczęściej jest nakładana na spółki prawa handlowego, w imieniu których działa członek zarządu, lub na osoby fizyczne, które reprezentuje pełnomocnik.
Odpowiedzialność posiłkowa jest szczególnego rodzaju odpowiedzialnością majątkową, nie karną, choć uregulowaną przepisami kodeksu karnego skarbowego (dalej: k.k.s.). Stanowi ona odstępstwo od tradycyjnej zasady odpowiedzialności indywidualnej za popełniony czyn bezprawny.
Zgodnie z treścią art. 24 k.k.s. za karę grzywny wymierzoną sprawcy przestępstwa skarbowego czyni się w całości albo w części odpowiedzialną posiłkowo osobę fizyczną, osobę prawną albo jednostkę organizacyjną niemającą osobowości prawnej, której odrębne przepisy przyznają zdolność prawną, jeżeli sprawcą czynu zabronionego jest zastępca tego podmiotu prowadzący jego sprawy jako pełnomocnik, zarządca, pracownik lub działający w jakimkolwiek innym charakterze, a zastępowany podmiot odniósł albo mógł odnieść z popełnionego przestępstwa skarbowego jakąkolwiek korzyść majątkową (§ 1). Przepis § 1 stosuje się odpowiednio do ściągnięcia równowartości pieniężnej przepadku przedmiotów (§ 2).
Idea przepisu
Odpowiedzialność posiłkowa to odpowiedzialność pośredniego sprawcy za przestępstwo skarbowe popełnienie przez sprawcę bezpośredniego.
Odpowiedzialności tej nie należy mylić z odpowiedzialnością podmiotów zbiorowych za czyny zabronione pod groźbą kary. O ile pewne przesłanki tych odpowiedzialności są tożsame, o tyle w przypadku odpowiedzialności podmiotów...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta