Jak ubezpieczyć inwestycję w elektrownię wiatrową?
Możliwości ubezpieczenia przy inwestycji w elektrownię wiatrową jest sporo. Warto jednak zawrzeć odpowiednią umowę serwisową. Dopiero bowiem wykluczenie odpowiedzialności serwisanta umożliwi aktywację parasola ubezpieczeniowego.
Ustawa z 9 marca 2023 r. o zmianie ustawy o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych1 częściowo złagodziła restrykcyjne wymogi dotyczące odległości elektrowni wiatrowych od budynków mieszkalnych. Samorządy mogą zmienić (bądź uchwalić) miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, określając obowiązujące w danej gminie zasady lokalizacji farm wiatrowych. Odległość turbin wiatrowych od budynków mieszkalnych ma wynosić minimum 700 metrów. Oznacza to prawdopodobny wzrost inwestycji w energetykę wiatrową oraz przyspieszenie transformacji polskiej energetyki. Obecnie w naszym kraju moc zainstalowana farm wiatrowych wynosi ok. 8,4 GW. W związku z liberalizacją zasady 10 H potencjał ma wzrosnąć do ok. 20 GW.
Rodzaje ubezpieczeń dla farm wiatrowych
Oczywiście inwestorzy – decydując się na tego rodzaju budowę – szukają skutecznych metod zabezpieczenia majątku, szczególnie poprzez produkty ubezpieczeniowe. Ich dobór zależy od etapu konkretnej inwestycji.
W początkowym etapie można np. ubezpieczyć elementy elektrowni wiatrowej podczas transportu, czyli wybrać tzw. ubezpieczenie cargo. Wielkogabarytowy transport może się wiązać z istotnym ryzykiem...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta