Odpowiedzialność majątkowa członka zarządu spółki z o.o.
Powszechność niewiedzy o istnieniu i skutkach art. 299 kodeksu spółek handlowych (odpowiedzialność za cywilne zobowiązania spółki) oraz art. 116 ordynacji podatkowej (odpowiedzialność za zaległości podatkowe) może porażać.
W chwili powstania trudności finansowych spółki z o.o. członkowie jej zarządu rozpoczynają walkę o zachowanie majątku. Na tym głównie skupia się ich uwaga. To spółka, w której zarząd często ma udziały, jest właścicielem wykorzystywanych w jej działalności środków trwałych czy pieniężnych. W czasie takiej batalii decydenci często zapominają o własnym, prywatnym majątku. A ten, wbrew obiegowej opinii, również może być zagrożony.
Brakuje świadomości
Powszechność niewiedzy przedstawicieli biznesu o istnieniu i skutkach art. 299 kodeksu spółek handlowych (odpowiedzialność za cywilne zobowiązania spółki) oraz art. 116 ordynacji podatkowej (odpowiedzialność za zaległości podatkowe) może porażać. Pokutuje tutaj przeświadczenie o spółce z o.o. jako najbezpieczniejszej formie działania na rynku. Tymczasem członkowie zarządu – analizując temat ochrony majątku spółki i kalkulując ryzyka związane ze złożeniem wniosku o ogłoszenie upadłości – powinni pomyśleć również o sobie.
Przepisy w tej materii są jednoznaczne. Jeśli spółka stanie się niewypłacalna, złożenie wniosku o ogłoszenie upadłości staje się obowiązkiem członka zarządu. Brak tutaj pola do rozważań na temat niekorzystnych dla majątku spółki skutków takiej upadłości, czyli jego likwidacji. Kierownictwo organizacji ma wybór – albo będzie unikać upadłości...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta