Pracownicy mają więcej uprawnień, a pracodawcy więcej obowiązków
Pracodawca nie może zakazać pracownikowi jednoczesnego pozostawania w stosunku pracy z innym pracodawcą lub jednoczesnego pozostawania w stosunku prawnym będącym podstawą świadczenia pracy innym niż stosunek pracy.
26 kwietnia 2023 roku weszła w życie ustawa z 9 marca 2023 r. o zmianie ustawy – Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw.
Ustawa stanowi częściową realizację reformy A.4.4 „Uelastycznienie form zatrudnienia, w tym wprowadzenie pracy zdalnej” zawartej w Krajowym Planie Odbudowy i Zwiększania Odporności – kamień milowy A65G. Zmiany nie są przełomowe, ale są istotne. Nie sposób szczegółowo opisać wszystkie zmiany, zatem ograniczyć się należy do najważniejszych nowości, dotyczących szerokiego grona pracowników.
Wprowadzono nowy artykuł 188[1] kodeksu pracy. Umożliwi on pracownikowi wychowującemu dziecko do 8. roku życia, szersze stosowanie elastycznej organizacji pracy w celu zwiększenia uprawnień polegających na dostosowywaniu przez pracownika jego organizacji pracy do indywidualnych potrzeb, w tym przez:
1) telepracę (którą w przyszłości zastąpi praca zdalna); 2) elastyczne rozkłady czasu pracy (ruchomy czas pracy, indywidualny czas pracy, weekendowy system czasu pracy, system skróconego tygodnia pracy i przerywany czas pracy);
3) pracę w niepełnym wymiarze czasu pracy. Odmowa uwzględnienia wniosku o elastyczną organizację pracy będzie wymagała...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta