Radcowie prawni i adwokaci wolą areszt niż zdradzić tajemnicę klienta
Prokuratorzy tłumaczą naruszenie tajemnicy koniecznością oceny, czy mają do czynienia z tajemnicą. Na ujawnianie informacji naciskają też organy skarbowe. Kolejne służby otrzymują uprawnienia do podsłuchiwania i obserwacji.
Niejawna ingerencja w wolności i prawa człowieka i obywatela ma stanowić środek ostateczny w demokratycznym państwie. Brak wyznaczenia ścisłych granic tej ingerencji prowadzi do ryzyka nadużyć – stwierdził prezes NIK w piśmie z 20 kwietnia 2023 r. skierowanym do rzecznika praw obywatelskich. Organy ściągania czy organy podatkowe domagają się ujawnienia informacji o zakresie świadczonych usług, a radcowie prawni i adwokaci wolą iść do aresztu niż zdradzić tajemnicę klienta. Wygląda na to, że Polska wkracza w nowy, choć znany już z historii, etap relacji państwo – obywatel.
Chodzi o ochronę
Helsińska Fundacja Praw Człowieka, Fundacja Panoptykon oraz Okręgowa Rada Adwokacka w Warszawie wniosły do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka skargę dotyczącą braku ustanowionych w Polsce środków kontroli nad podsłuchami, zwłaszcza w zakresie naruszania tajemnicy zawodowej adwokatów i radców prawnych. Jej łamanie stanowi poważne zagrożenie dla demokracji, godzi w zaufanie obywateli do państwa i stanowionego przez nie prawa.
Skarżący liczą, że ETPC zmusi polskiego ustawodawcę do ustanowienia skutecznych środków nadzoru nad czynnościami podsłuchowymi podejmowanymi przez organy państwa. Przedstawiciele ORA zwracają uwagę, że tajemnica zawodowa jest wymagającym ochrony dobrem szczególnym nie tyle adwokata, ile jego klientów.
Tłumaczenia prokuratora ...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta