Odciążenie sądów, dodatkowe wymogi dla pełnomocników
W sobotę wchodzi w życie główna część reformy k.p.c., która ma usprawnić prowadzenie postępowań.
Kilkadziesiąt zmian składa się na największą od ponad trzech lat nowelizację kodeksu postępowania cywilnego. Część z nich ma naprawić mankamenty reformy z 2019 r.
Adwokaci, sędziowie, konsumenci
Adwokaci i radcowie będą mieli obowiązek w pismach procesowych odrębnie wskazywać oświadczenia, twierdzenia oraz wnioski, w tym dowodowe, a jeśli sędzia uzna, że wymogu nie dochowali, nie będą one wywoływać skutków procesowych. To ma ułatwić pracę orzekającym.
Sędzia będzie też mógł w ramach dopuszczalnego pouczenia strony (bez ryzyka wyłączenia go ze sprawy) wyraźnie wskazać swój pogląd na wykładnię przepisów mogących mieć zastosowanie i faktów, które na danym etapie mogą zostać uznane za bezsporne lub dostatecznie wykazane. To ma ograniczyć zakres sporu. Do tej pory strony i ich prawnicy mogli się tego tylko domyślać.
Kolejne rozwiązania mają udoskonalić (a tym samym upowszechnić) wprowadzone poprzednią dużą nowelą posiedzenia przygotowawcze i plan rozprawy.
– Najważniejsze, aby sędzia wiedział, jak zamierza...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta