Przedsiębiorcy mogą zaskarżać odmowę rejestracji do VAT
Odmowa może być wydana jedynie w drodze decyzji, od której przysługuje odwołanie, a to oznacza, że można się od niej odwołać. Podatnika należy poinformować na piśmie o odmowie rejestracji do podatku VAT.
Organy skarbowe, odmawiając firmom zarejestrowania do VAT, najczęściej nie powiadamiają o tym przedsiębiorców, ponieważ przepisy ustawy o VAT ich do tego nie obligują. Okazuje się jednak, że zgodnie z orzecznictwem, jeśli organ poinformuje firmę o odmowie, to musi ona przyjąć formę decyzji administracyjnej, co oznacza, że można się od niej skutecznie odwołać.
Od ponad sześciu lat organy, decydując o niedokonaniu rejestracji podmiotu jako podatnika VAT, nawet nie zawiadamiają o tym zainteresowanego, podnosząc, że pozwala im na to ustawa. Okazuje się, że przez tyle lat organy były w błędzie i w błąd wciąż wprowadzają przedsiębiorców. Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 14 kwietnia 2023 r. orzekł, że odmowa rejestracji do VAT stanowi silną ingerencję w prawa przedsiębiorcy, któremu ogranicza się prawo do prowadzenia działalności gospodarczej, stąd niedopuszczalne jest stosowanie odmowy jako czynności czysto technicznej. Odmowa może być zatem wydana jedynie w drodze decyzji, od której przedsiębiorcy przysługuje odwołanie, a to oznacza, że można się od niej odwołać.
Spółka...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta