Ulga na ekspansję – nowe możliwości dla podatników
Ulga na ekspansję jest zbliżona do ulgi na działalność badawczo-rozwojową i polega na podwójnym odliczeniu od przychodu kwalifikowanych kosztów poniesionych w celu zwiększenia sprzedaży produktów.
Regulacje Polskiego Ładu wprowadziły szereg nowych ulg podatkowych dla podatników podatku dochodowego, w tym ulgę na ekspansję. Jak czytamy w uzasadnieniu do projektu ustawy, celem ulgi było zachęcenie przedsiębiorców do rozszerzenia skali prowadzonej działalności na inne rynki zbytu oraz poszerzenie gamy oferowanych produktów, w szczególności w czasie, w którym ekonomiczne oraz społeczne skutki pandemii Covid-19 są dla przedsiębiorców najbardziej dotkliwe. Innymi słowy, zdaniem ustawodawcy, ulga ta miałaby stanowić wsparcie dla tych przedsiębiorców, którzy pomimo niepewnej sytuacji gospodarczej w dalszym ciągu podejmują działania mające na celu poszerzenie skali prowadzonej działalności gospodarczej. Czy cel ten został osiągnięty?
Ogólnie o rozwiązaniach
Przypominamy, że ulga na ekspansję jest zbliżona do ulgi na działalność badawczo-rozwojową i polega na podwójnym odliczeniu od przychodu kwalifikowanych kosztów poniesionych w celu zwiększenia sprzedaży produktów. W pierwszej kolejności podatnik odliczy koszty podatkowe na zasadach ogólnych, następnie odliczy 100 proc. kosztów kwalifikowanych do ulgi. Maksymalna wysokość kosztów możliwych do odliczenia w ramach ulgi wynosi 1 000 000 zł w ciągu roku, co daje możliwość zaoszczędzenia na podatku dochodowym do 190 000 zł (art. 18eb ust. 1 ustawy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta