Rak piersi – nowe możliwości terapii
Chorym pacjentkom trzeba skrócić maksymalnie drogę do miejsc, w których mogą uzyskać pomoc – mówi onkolog prof. dr hab. n. med. Tadeusz Pieńkowski.
Ogólny stan zdrowia Polek jest gorszy niż większości kobiet w Europie. Jak to wygląda w obszarze chorób nowotworowych?
Wśród kobiet w onkologii dominuje rak piersi – to jedna czwarta wszystkich nowotworów. Drugim typowo kobiecym nowotworem, który pokazuje swoją odrębność w onkologii, jest rak szyjki macicy. Zapadalność na raka piersi rośnie i będzie się zwiększać. Jest to tendencja wynikająca z wielu czynników, które można nazwać cywilizacyjnymi i niemodyfikowalnymi: to bezdzietność oraz późny wiek rodzenia pierwszego dziecka. Na wzrost bezwzględnej liczby zachorowań ma też wpływ starzenie się społeczeństwa, czyli to, że udział grupy kobiet po 50. roku życia w populacji jest coraz większy. Mamy jednak sytuację, w której dzięki mammografii przesiewowej możemy wykrywać tę chorobę na wczesnym etapie, w fazie bezobjawowej, kiedy zmiany mają tylko po kilka milimetrów. W konsekwencji możliwe jest leczenie wczesnych nowotworów prawie w 100 procentach.
To dlaczego w Polsce statystyki są gorsze niż w innych krajach Europy?
Wynika to przede wszystkim z tego, że udział Polek w badaniach przesiewowych jest dalece niesatysfakcjonujący – badaniami objęte jest niecałe 37 proc. populacji, a poziom uczestnictwa w badaniach się...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta