ESG przybiera coraz bardziej konkretne kształty
Państwa i przedsiębiorstwa powinny bazować na zasadach zrównoważonego rozwoju. Na dłuższą metę takie podejście przynosi korzyści środowisku, firmom i całej gospodarce.
Likwidacja ubóstwa, zmniejszenie nierówności społecznych, zapewnienie dostępu do czystej wody, odpowiedzialna konsumpcja i produkcja oraz działania na rzecz klimatu – to niektóre z 17 celów zrównoważonego rozwoju ustalonych przez Organizację Narodów Zjednoczonych osiem lat temu w dokumencie określanym jako Agenda 2030. Do realizacji tych celów jeszcze daleka droga, ale ostatnie lata przyniosły intensyfikację działań państw i przedsiębiorstw w tym kierunku.
To się opłaca
Zrównoważony rozwój to nie moda, ale długofalowy trend. Nie przerwały go nawet globalne zawirowania, z jakimi mierzy się świat od 2020 r. (pandemia koronawirusa, wojna w Ukrainie, wysoka inflacja, globalne spowolnienie gospodarcze). Paradoksalnie nawet ten trend wzmocniły. Powód? W obecnych warunkach nie da się już prowadzić efektywnie biznesu bez respektowania zasad ESG. Firmy muszą sobie zadać pytanie, czy stać je na wykorzystywanie przestarzałych, energochłonnych technologii przy obecnych cenach energii i surowców oraz czy mają szansę efektywnie walczyć na rynku z konkurentami...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta