Zmiany w procedurze cywilnej dla przedsiębiorców od 1 lipca
Nowe regulacje kodeksu postępowania cywilnego, dotyczące bezpośrednio przedsiębiorców, ponownie podwyższą rygory postępowania prowadzonego z ich udziałem.
1 lipca 2023 r. wchodzi w życie kolejna nowelizacja Kodeksu postępowania cywilnego1 (KPC). Z uwagi na skalę zmian, jest ona istotna zarówno z perspektywy prawników jak i przedsiębiorców, czy konsumentów. Co za sobą niesie? Liczne nowe regulacje związane z przebiegiem procesu cywilnego, postępowania zabezpieczającego oraz egzekucyjnego. Nowelizacja doprecyzowuje także obowiązujące już przepisy, celem wyeliminowania rozbieżności interpretacyjnych. Czy nowe regulacje sprostają stawianym im wymaganiom w praktyce? Czas pokaże. Na razie warto wiedzieć na jakie nowości trzeba się przygotować, zwłaszcza z perspektywy podmiotów, prowadzących własne przedsiębiorstwa.
Cykl artykułów w tym przedmiocie, rozpoczynamy publikacją przekrojową, która pokaże skalę zmian i stanie się dobrą zapowiedzią przyszłych, bardziej szczegółowych rozważań.
Doręczenia pism procesowych przedsiębiorcom wpisanym do CEIDG
Nowelizacja KPC objęła przepisy dotyczące doręczeń pism procesowych. Wprowadziła tzw. pełnomocnictwo do doręczeń, które do tej pory było możliwe do ustanowienia poprzez sformułowanie ograniczonego pełnomocnictwa, dedykowanego do tej czynności. Znane było przede wszystkim z prawniczej praktyki. Tymczasem aktualnie, pełnomocnictwo do doręczeń zostało uwzględnione w przepisach KPC. Rozwiano także wątpliwości, kto takim pełnomocnikiem może zostać....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta