Upadłość przedsiębiorstwa w okresie trwałości projektu
Warunkiem wsparcia z funduszy unijnych jest utrzymanie działalności przedsiębiorstwa w okresie trwałości projektu. Czy firmy, którym grozi utrata płynności finansowej lub ogłoszenie upadłości, będą musiały zwrócić dofinansowanie? Przepisy unijne przewidują wyjątek, który umożliwia uniknięcie tej sankcji.
Obowiązkiem beneficjenta w okresie trwałości jest utrzymanie działalności gospodarczej związanej z realizacją projektu. Dla beneficjentów zaliczanych do sektora mikro, małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP), wymóg ten wynosi trzy lata. Pozostali przedsiębiorcy muszą się liczyć z utrzymaniem aktywnej działalności przez minimum pięć lat. Zaprzestanie działalności produkcyjnej stanowi przesłankę naruszenia trwałości operacji w rozumieniu art. 71 Rozporządzenia ogólnego nr 1303/20131, przy której zachodzi podstawa odzyskiwania środków Unii Europejskiej w wysokości proporcjonalnej do okresu, który nie został dotrzymany. Przyczyny zaprzestania prowadzenia działalności nie mają zazwyczaj większego znaczenia. Odpowiedzialność administracyjna ma bowiem charakter obiektywny, natomiast umowa o dofinansowanie jest umową rezultatu, a nie umową starannego działania.
Wyjątek od zasady
Powyższa zasada nie ma charakteru absolutnego albowiem przepisy unijne wprowadzają jeden istotny wyjątek. Z art. 74 ust. 4 Rozporządzenia 1303/2013 wynika wprost, że konsekwencje związane z naruszeniem trwałości nie mają zastosowania do projektów, w których zaprzestano działalności produkcyjnej z powodu upadłości, która nie jest wynikiem oszukańczego bankructwa. Jeżeli zatem nastąpiło definitywne zakończenie prowadzenia działalności w wyniku ogłoszenia upadłości...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta