Wzrost ryzyka odpowiedzialności prawnokarnej dla członków zarządów spółek
Członkowie zarządu będą musieli zwrócić szczególną uwagę na wzrost ryzyka odpowiedzialności karnej za podejmowane decyzje.
1 października 2023 r. wejdą w życie zmiany ustawy – Kodeks karny generujące po stronie członków organów spółek wzrost ryzyk prawnokarnych.
Nowelizacją objęte zostało jedno z najczęściej popełnianych przestępstw z obszaru White Collar Crime, tj. przestępstwo nadużycia zaufania, nazywane też niegospodarnością menedżera, o którym mowa w przepisach art. 296 kodeksu karnego. Na jej mocy m.in. rozszerzono katalog podmiotów uprawnionych do złożenia wniosku o ściąganie łagodniejszej odmiany przestępstwa niegospodarności wskazanej w art. 296 § 1a k.k. o wspólnika, akcjonariusza, udziałowca pokrzywdzonej spółki oraz o członka spółdzielni (art. 296 § 4a k.k.), zaś w nowym art. 306b k.k. wprowadzono kwalifikowaną postać przestępstwa niegospodarności – zbrodnię.
Bez wątpienia zwiększa ona ekspozycję na ryzyko osobistej odpowiedzialności sprawującego funkcję w zarządzie. Rozważenia zatem wymaga wpływ nowelizacji na funkcjonowanie podmiotu zarządzanego oraz konieczność podejmowania decyzji inwestycyjnych przez osoby sprawujące zarząd w granicach uzasadnionego ryzyka biznesowego, w oparciu o adekwatne do okoliczności informacje.
Obecne brzmienie przepisu
Wyrządzenie znacznej szkody majątkowej (tj. większej niż 200 tys. zł) w obrocie gospodarczym jest zagrożone karą od 3 miesięcy do 5 lat pozbawienia wolności (art. 296 § 1...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta