Rośnie szara strefa tytoniowa w UE
Średnio co 12. papieros w krajach Unii pochodzi z nielegalnych źródeł. U nas rynek nielegalny jest rekordowo mały.
Takie dane przynosi najnowszy raport firmy doradczej KPMG na temat konsumpcji papierosów pochodzących z nielegalnych źródeł w Europie. Takie raporty KPMG publikuje od 2017 r. W tegorocznym wydaniu, poza państwami UE, Szwajcarią, Wielką Brytanią i Norwegię, po raz pierwszy znalazły się też dwa kraje kandydujące do Wspólnoty: Ukraina i Mołdawia.
Unijny kłopot tytoniowy
Okazuje się, że szara strefa tytoniowa w UE wzrosła o 0,7 proc. r./r., czyli o 0,3 mld sztuk. Najwięcej nielegalnych papierosów palą Francuzi – w 2022 r. było to 16,9 mld sztuk (wzrost o 1,8 mld sztuk r./r.). We Francji szara strefa sięga aż 32 proc. rynku. O ile z roku na rok Europejczycy palą coraz więcej papierosów podrabianych i z przemytu, o tyle w Polsce panuje trend odwrotny. Nad Wisłą szara strefa tytoniowa w 2022 r. osiągnęła historycznie niski poziom: 4,2 proc. (1,8 mld sztuk, spadek o 0,7 pkt. proc. r/r.). Polska jest jednym z liderów walki z przestępczością tytoniową w UE,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta