Kres niekontrolowanego rozlewania zabudowy?
Jak nowelizacja ustawy o zagospodarowaniu i planowaniu przestrzennym wpłynie na decyzje o warunkach zabudowy – analizują ekspertki kancelarii Osborne Clarke.
W Polsce od dawna obserwujemy postępujące, niekontrolowane rozlewanie się zabudowy. Zostało to uwzględnione w Krajowym Planie Odbudowy (KPO) zawierającym m.in. program zakładający reformę planowania i zagospodarowania przestrzennego.
Realizując KPO, Ministerstwo Rozwoju i Technologii przygotowało projekt nowelizacji ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym z 2003 r. (UPZP). Nowelizacja została uchwalona 26 maja 2023 r. przez Sejm, a 1 czerwca 2023 r. przekazana do Senatu. Przewiduje ona rewolucyjne zmiany w zakresie wydawania decyzji o warunkach zabudowy (decyzje WZ), co w założeniu ma być jednym z narzędzi ograniczających chaos przestrzenny.
Dotychczas decyzje WZ były wydawane niezależnie od ustaleń studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego dla danej nieruchomości. Znacznie ograniczało to rolę studium w zakresie porządkowania planowania przestrzennego na terenie gminy.
Nowelizacja UPZP...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta