Czy dyscyplinarka ma jeszcze sens ?
Wzmocniono ochronę dla tych pracowników szczególnie chronionych, którzy skierują do sądu pracy roszczenie o uznanie wypowiedzenia za bezskuteczne lub o przywrócenie do pracy.
W ostatnich miesiącach prawo pracy przeszło wiele zmian mających na celu przede wszystkim wzmocnienie praw przysługującym pracownikom i dostosowanie przepisów do istniejących realiów. Wydawałoby się, że na ten moment ustawodawca nie będzie wprowadzał w tym zakresie nowych regulacji – jednak nic bardziej mylnego. 28 lipca 2023 r. uchwalono ustawę, która jeszcze bardziej umacnia pracownicze uprawnienia i zasadę trwałości stosunku pracy.
Kto zyska?
Zmian jest kilka, natomiast w niniejszym opracowaniu skupimy się na nowo dodanym art. 755[5] kodeksu postępowania cywilnego (k.p.c.). Przewiduje on nowe uprawnienia na rzecz pracowników podlegających szczególnej ochronie przed rozwiązaniem stosunku pracy za wypowiedzeniem lub bez wypowiedzenia.
W drugiej kolejności należy podkreślić, że ochrona obejmie zarówno rozwiązanie stosunku pracy za wypowiedzeniem, jak i tzw. zwolnienia dyscyplinarne.
Obligatoryjność i inne cechy zabezpieczenia
Omawiany artykuł przewiduje wzmocnioną ochronę dla tych pracowników szczególnie chronionych, którzy skierują do sądu pracy roszczenie o uznanie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta