Najtrudniejsza próba solidarności Unii
Wbrew nadziejom, jakie zrodziło zjednoczenie Europy i rozpad ZSRR, wiek XXI obfituje we wstrząsy i kryzysy, wystawiające na ciężką próbę europejską integrację. Kryzys finansowy (2008), kryzys migracyjny (2015), potem pandemia (2020) – wszystkie te wyzwania wymagały odpowiedzi wspólnotowej i wzbogacały integrację. Najtrudniejszą próbę stanowi jednak powrót wojny na nasz kontynent. Czy Unia wychodzi zwycięsko z tej próby?
Społeczeństwa Unii Europejskiej, z polskim na czele, nie czekały na ustalenia Rady UE. Miało miejsce nadzwyczajne pospolite ruszenie ludzi dobrej woli. Polska roku 2022 stała się mocarstwem humanitarnym, co przesłoniło dramat uchodźców na granicę z Białorusią.
Unia zdała egzamin humanitarny w tym sensie, że nie tylko państwa graniczne z Ukrainą, ale też tak dalekie, jak Portugalia czy Irlandia słały pomoc dla ludności cywilnej. Budżet UE był zaangażowany w postaci programu CARE, niewspółmiernym do potrzeb, ale akcje humanitarne były przede wszystkim społeczne, czyli rozproszone, a mniej administracyjne.
Ogromnie ważne natomiast było przyznanie uchodźcom z Ukrainy, już 18 marca 2022 roku, unikalnego statusu (Temporary Protection Directive), w postaci dostępu do rynku pracy, opieki medycznej i edukacji na całym obszarze UE.
Sankcje
Rosja prowokowała unijne sankcje już od roku 2014, ale reakcja na agresję z roku 2022 stanowiła prawdziwy sprawdzian unijnej jedności. A to dlatego, że różny był stopień zależności, a nawet zażyłości z imperium Putina.
Kreml może liczyć na przyjaciół nawet teraz, po wykryciu zbrodni w Buczy. Wśród nich jest tylko szef jednego rządu – Orbán, który notorycznie opóźnia, a niekiedy blokuje kolejne restrykcje.
Pomimo tego Unia...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta