Jeśli organy twierdzą, że transakcja była oszustwem, to muszą to wykazać
Organy nie mogą odmówić odliczenia VAT, jeśli nie wykażą, że transakcja spełnia przesłanki pozorności w rozumieniu prawa UE albo że jest wynikiem oszustwa.
radca prawny, partner zarządzający, Kancelaria Prawna Skarbiec specjalizująca się w doradztwie prawnym, podatkowym oraz strategicznym dla przedsiębiorców
Podatnik nie może być pozbawiany prawa do odliczenia VAT tylko dlatego, że przeprowadzona przez niego transakcja jest uważana za pozorną i nieważną w oparciu o przepisy polskiego kodeksu cywilnego, jeśli organy nie wykażą, że transakcja spełnia również przesłanki pozorności w rozumieniu prawa UE albo że jest wynikiem oszustwa. Tak w sprawie polskiej spółki orzekł Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (wyrok z 25 maja 2023 r., sprawa C-114/22).
Nieważność faktur sztucznych i pozornych
Zgodnie z art. 88 ust. 3a pkt 4 lit. c) polskiej ustawy o VAT faktury i dokumenty celne nie stanowią podstawy do obniżenia podatku należnego oraz do zwrotu podatku, w przypadku gdy potwierdzają czynności, do których mają zastosowanie przepisy art. 58 i 83 kodeksu cywilnego. A przepisy te nakazują uznawać za nieważną czynność prawną sprzeczną z ustawą albo mającą na celu obejście ustawy, chyba że właściwy przepis przewiduje inny skutek, także czynność sprzeczną z zasadami współżycia społecznego. Nieważne jest również oświadczenie woli złożone drugiej stronie za jej zgodą dla pozoru.
W...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta