Jak bezpiecznie zagospodarować odpady niebezpieczne?
Wytwórca odpadów niebezpiecznych zostaje zwolniony z odpowiedzialności za gospodarowanie nimi dopiero w momencie, gdy prowadzący przetwarzanie tych odpadów przekaże je do ostatecznego procesu odzysku lub ostatecznego procesu unieszkodliwienia.
W mediach niemalże regularnie pojawiają się doniesienia o pożarach składowisk odpadów czy odkryciu kolejnych miejsc, w których nielegalnie zostały porzucone odpady. Wynika to m.in. z niewłaściwego zagospodarowania odpadów przez ich wytwórców (choć też np. zbierających). Wysokie koszty zagospodarowania odpadów, jak i problem z dostępnością instalacji dokonujących ich prawidłowego przetworzenia powodują, że przedsiębiorcom bardziej opłaca się spalić posiadane odpady, aniżeli przekazać je odpowiednim podmiotom do przetworzenia. Dużym problemem pozostaje także porzucanie odpadów, w tym odpadów niebezpiecznych, przywiezionych z zagranicy. Opisane powyżej doniesienia medialne są szczególnie niepokojące, gdy dotyczą odpadów klasyfikowanych jako niebezpieczne. Pożar odpadów lub niezapewnienie odpowiednich warunków ich gromadzenia może prowadzić do uwolnienia się do środowiska wielu substancji szkodliwych, co może zagrażać życiu i zdrowiu człowieka.
Takim negatywnym zjawiskom mają przeciwdziałać regulacje prawne, które określają zasady postępowania z odpadami, wprowadzając szczególne regulacje dotyczące odpadów niebezpiecznych. Co z nich wynika i jak postępować z odpadami niebezpiecznymi? O tym kilka uwag poniżej.
1. Jakie odpady są traktowane jako odpady niebezpieczne?
Za odpady niebezpieczne uznaje się odpady...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta