Renesans czystej mocy
Rozwój energetyki nuklearnej w ciągu ostatnich kilkunastu miesięcy nabrał impetu, jakiego nie doświadczyliśmy od dekad. Towarzyszy temu również powszechny konsensus, że atom może rozwiązać wiele współczesnych problemów.
Przez długie lata w siedzibie Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (IAEA) w Wiedniu nie było tak dobrych nastrojów. – Jeszcze cztery lata temu energetyka jądrowa zabiegała o miejsce przy stole, przy którym toczyły się ważne globalne debaty dotyczące produkcji energii i zmian klimatycznych. Dziś nie tylko udało się jej takie miejsce przy stole uzyskać, ale jest wręcz uważana za część rozwiązania globalnych problemów – mówił podczas rozpoczętej w poniedziałek 67. Międzynarodowej Konferencji Generalnej IAEA dyrektor generalny Agencji Rafael Mariano Grossi.
– Nasza praca w zakresie poszerzania dostępu do wiedzy i technologii odbywa się w czasach wstrząsów klimatycznych. Przerażające konsekwencje globalnego ocieplenia stają się coraz bardziej widoczne: od pożarów w Ameryce Północnej, po upały, susze i powodzie w Azji, Europie, Ameryce Łacińskiej i Afryce. Stan klimatycznego pogotowia jest niezaprzeczalny, ale równie wielkie są nasze możliwości reakcji – podkreślał szefa IAEA.
Dobra passa technologii nuklearnych zaczęła się przeszło dwa lata temu, gdy na forach Unii Europejskiej zaczęła się otwarta, czasem burzliwa, debata o uwzględnieniu ich w unijnej taksonomii jako źródła czystej energii, pozwalającego wydatnie zmniejszyć emisje gazów cieplarnianych. Kryzys energetyczny jesienią 2021...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta