Hasłem dnia oszczędności i presja na ceny
Klienci firm logistycznych odczuwają spadki zamówień i oczekują od dostawców zarówno szybkich, jak i systemowych oszczędności.
Konsumpcja w Europie maleje, co widać m.in. po rynku towarów szybko zbywalnych oraz przesyłek kurierskich. Recesja dotknęła nawet największy rynek Starego Kontynentu. Badanie Instytutu ifo wskazuje, że niemiecki sektor detaliczny ocenia sytuację jako coraz gorszą. Prognozy na nadchodzące miesiące nie są optymistyczne. Jedynym dobrym sygnałem jest spadek liczby firm mających kłopoty z dostawami do 34,8 proc. w sierpniu z 36,6 proc. w lipcu. – Wyjątkiem jest sektor spożywczy, gdzie strajki pracowników sieci logistycznych oraz dysputy pomiędzy producentami i dystrybutorami o wysokość marż doprowadziły do wstrzymania dostaw – zauważa ekspert ifo Patrick Hoppner.
Trudne wybory logistyków
Wykładowca Wyższej Szkoły Logistyki Artur Olejniczak dodaje, że w czasach BANI (niepewności i ciągłej zmiany) cena (koszt) usługi zyskuje jeszcze bardziej na znaczeniu. – Z jednej strony mamy bezprecedensowy wzrost kosztów operacyjnych w transporcie i logistyce (płaca minimalna, paliwo, energia, ubezpieczenia, raty leasingowe), z drugiej zaś dążenie do niskoemisyjności, presję na podnoszenie efektywności procesów logistycznych. W efekcie firmy nie mają innego wyjścia jak inwestycje w ekologiczny tabor oraz zaawansowane narzędzia IT. To wszystko kosztuje i powoduje, że w negocjacjach cena jest kluczowa. Zapewnienie płynności finansowej staje się w branży TSL gigantycznym wyzwaniem, gdyż zatorów...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta