Za mieszkania płacimy więcej
W ciągu półrocza mediana transakcyjnych cen mieszkań wzrosła od 2 do 13 proc. To jeszcze nie koniec podwyżek.
Pierwsze półrocze br. na rynku mieszkań – i nowych, i używanych – przyniosło wyraźne ożywienie. – Na zwiększony popyt na mieszkania duży wpływ miała zapowiedź uruchomienia od 1 lipca rządowego programu „Bezpieczny kredyt 2 proc.” – mówi Dariusz Książak, prezes firmy doradczej Emmerson Evaluation, która publikuje raport o sytuacji na rynku nieruchomości. – Ruch na rynku po ogłoszeniu programu wywołali nie tylko jego beneficjenci, ale też klienci obawiający się wzrostów cen i wyprzedania tańszych nieruchomości – wyjaśnia.
Sprzedaż przyspiesza
Do biur sprzedaży zaczęli też napływać kupujący, którzy wcześniej wstrzymywali się z transakcjami ze względu na niską zdolność kredytową.
Z raportu Emmerson Evaluation wynika, że transakcyjne ceny mieszkań na koniec I półrocza br. w porównaniu z II połową 2022 r. na analizowanych rynkach wzrosły od 2 do 13 proc. (Warszawa, Kraków, Łódź, Wrocław, Poznań, Gdańsk, Gdynia, Sopot, Katowice, aglomeracja śląska – bez Katowic, Szczecin, Bydgoszcz, Lublin, Białystok, Toruń, Rzeszów, Kielce, Olsztyn, Zielona Góra, Opole, Gorzów Wielkopolski). – Zapowiedź programu „Bezpieczny kredyt 2 proc.” nie spowodowała dynamicznych podwyżek cen w I połowie roku – zaznacza Dariusz Książak. – Pobudziła jednak popyt, co przy ograniczonej podaży...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta