Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kwota korekty finansowej może się zmienić

29 września 2023 | Biznes w czasie kryzysu | Tomasz Picheta

Zwrot kwoty wynikającej z nałożonej korekty finansowej lub jej rozliczenie poprzez wyrażenie zgody na pomniejszenie korekty z kolejnych płatności nie musi kończyć sprawy. Z najnowszego orzecznictwa wynika, że do czasu ostatecznego ustalenia kwoty korekty w decyzji administracyjnej może się ona zmienić, nawet jeśli została już zapłacona.

W perspektywie finansowej 2021-2027 procedury odzyskiwania środków w przypadku stwierdzenia wystąpienia u beneficjenta nieprawidłowości indywidualnej, zostały ukształtowane w podobny sposób jak w okresie programowania 2014-2020.

Nowa perspektywa, stare procedury

Jeśli do stwierdzenia takiej nieprawidłowości dochodzi po zatwierdzeniu wniosku o płatność i wypłacie środków, właściwa instytucja będąca stroną umowy o dofinansowanie ma obowiązek nałożyć korektę finansową oraz wezwać beneficjenta do dobrowolnej zapłaty kwoty wynikającej z nałożonej korekty lub do wyrażenia zgody na pomniejsze kwoty korekty z kolejnych płatności. W razie bezskutecznego upływu 14 dni liczonych od dnia doręczenia wezwania właściwa instytucja wszczyna postępowanie administracyjne i rozstrzyga o obowiązku zwrotu środków wraz z odsetkami w drodze decyzji administracyjnej. Procedura ta została opisana w art. 23 ust. 9 ustawy wdrożeniowej na lata 2014-20201, art. 26 ust. 8 ustawy wdrożeniowej na lata 2021-20272 oraz w artykule 207 ustawy o finansach publicznych3 (u.f.p.).

I choć procedury odzyskiwania środków unijnych w zasadzie nie zmieniły się w żaden istotny sposób, to jednak wejście w nowy okres programowania zbiegło się w czasie ze zmianą podejścia sądów do kwestii trwałości korekty finansowej w sytuacji, w której do jej nałożenia nie dochodzi w drodze...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12686

Wydanie: 12686

Spis treści

Reklama

Zamów abonament