Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jakie zmiany w zagospodarowaniu przestrzennym po 24 września 2023 r.?

29 września 2023 | Biznes w czasie kryzysu | Mateusz Wosiek Mirosław Sadowski

Do 31 grudnia 2025 r. możliwe jest prowadzenie polityki przestrzennej w znacznym stopniu na dotychczasowych zasadach. Po tym terminie, jeśli gmina nie uchwali planu ogólnego, uchwalanie planów miejscowych i wydawanie decyzji o warunkach zabudowy na jej terenie będzie zasadniczo niedopuszczalne.

1. 24 września br. weszła w życie nowelizacja ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. Jaki wpływ ma ona na wydane decyzje o warunkach zabudowy i te, które będą wydawane w przyszłości? Czy inwestorzy będą mogli prowadzić inwestycje na ich podstawie? Czy nowela wprowadza w tym zakresie jakieś ograniczenia czasowe?

Decyzje o warunkach zabudowy wydane przed 24 września 2023 r. pozostają w mocy i tak jak dotychczas uprawniają wnioskodawców do zagospodarowania terenu. Co do zasady, nowelizacja ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym rozwija jedynie przepis regulujący sytuacje, kiedy organ zobowiązany jest do stwierdzenia wygaśnięcia wspomnianych decyzji stanowiąc, że powinno to nastąpić również w przypadku, gdy inny wnioskodawca dokonał skutecznego zgłoszenia budowy.

Nie licząc pewnych szczegółowych usprawnień proceduralnych (m.in. w zakresie sposobu ustalania adresów stron postępowania i doręczania pism), samo wejście w życie nowelizacji nie zmienia też istoty ani przesłanek wydawania decyzji o warunkach zabudowy (WZ). A zatem, od 24 września 2023 r. inwestorzy nadal będą mieli możliwość uzyskiwania nowych decyzji WZ według zasadniczo tych samych reguł co dotychczas.

Przełom w tym zakresie nastąpi dopiero, gdy dana gmina uchwali na swoim obszarze plan ogólny, co zgodnie z nowelizacją winno nastąpić nie później niż do 31 grudnia 2025 r....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12686

Wydanie: 12686

Spis treści

Reklama

Zamów abonament