Nowy sposób transgranicznego przeniesienia siedziby spółki – aspekty prawne i podatkowe
W ramach przekształcenia transgranicznego polskie spółki mają możliwość przeniesienia swojej siedziby do innego państwa członkowskiego Unii Europejskiej lub EOG bez przeprowadzenia likwidacji, a przez to kontynuacji w sposób niezakłócony działalności na terytorium innego państwa UE lub EOG.
Ustawa z 16 sierpnia 2023 r. o zmianie ustawy – Kodeks spółek handlowych (KSH) oraz niektórych innych ustaw, która weszła w życie 15 września zaimplementowała do polskiego porządku prawnego regulacje z zakresu unijnego prawa spółek, w tym dyrektywę 2019/2121 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 27 listopada 2019 r. zmieniająca dyrektywę (UE) 2017/1132 w odniesieniu do transgranicznego przekształcania, łączenia i podziału spółek. Na poziomie transgranicznym nowelizacja umożliwia przeprowadzenie zupełnie nowej operacji, tj. przekształcenia transgranicznego. Odgrywa ona kluczową rolę w realizacji unijnej zasady swobody przedsiębiorczości, ponieważ umożliwia elastyczne przeniesienie siedziby polskiej spółki do innego państwa członkowskiego. Jak wskazywaliśmy w artykule z 15 września br., nowe możliwości stanowią szansę dla polskich spółek na poszerzenie mobilności na rynku unijnym oraz ułatwiają i uelastyczniają ich ekspansję zagraniczną bądź też powrót spółki do kraju.
„Wyprowadzka” polskiej spółki za granicę…
Na podstawie nowych przepisów KSH polskie spółki kapitałowe oraz spółka komandytowo-akcyjna mogą dokonać przekształcenia w spółkę zagraniczną mającą formę wymienioną w załączniku II do dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2017/1132 z 14 czerwca 2017 r. w sprawie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta