Energetyka w obliczu kolejnych wyzwań
Przewidywany wzrost zapotrzebowania na energię związany m.in. z rozwojem elektromobilności czy skokowym rozwojem sztucznej inteligencji wymaga inwestycji w moce wytwórcze.
Jakie są rekomendowane przez różnych uczestników rynku zmiany w polityce energetycznej Polski do 2040 r. (PEP2040) dotyczące m.in. miksu energetycznego kraju? Jakie są warunki zachowania bezpieczeństwa energetycznego w trakcie transformacji? Zielona i rozproszona energetyka – jak bardzo rozbudowywać moce, kiedy i na jakich warunkach? Jak modernizować system przesyłowy i zapewnić stabilność dostaw wobec zmian miksu energii i struktury jej wytwarzania?
Te zagadnienia stały się osią debaty „Polska energia: ambitnie i bezpiecznie”, która odbyła się na XVI Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach.
Rekomendacje ekspertów
Dyskusję poprzedziła prezentacja raportu „Zielone horyzonty: droga do zrównoważonej przyszłości”, przedstawiona przez Marcina Okońskiego, partnera w Kearneyu. Dokument określa sześć kluczowych elementów dla transformacji energetycznej Polski.
Raport wskazuje, że:
• motorem napędowym transformacji energetycznej nie jest wyłącznie konieczność redukcji emisji gazów cieplarnianych oraz zagwarantowanie niezależności i bezpieczeństwa energetycznego, ale również zbliżający się kres życia elektrowni węglowych,
• rząd powinien stać się liderem procesu transformacyjnego, dbającym o synchronizację działań wielu podmiotów na tym rynku,
• wymagane jest wsparcie w finansowaniu transformacji energetycznej ze...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta