Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Inwestorzy reagują

05 marca 1999 | Ekonomia | DE

Wpływ dewaluacji złotego

Inwestorzy reagują

Obecny spadek kursu złotego korzystnie wpływa na działalność firm produkujących na eksport. Tracą na tym natomiast przedsiębiorstwa uzależnione od produktów z importu. Od początku roku złoty stracił ok. 15 proc. w stosunku do dolara. Jeżeli sytuacja ta utrzyma się w dłuższym horyzoncie czasowym, będzie to miało duży wpływ na wyniki finansowe poszczególnych spółek. Kursy akcji firm eksportowych, np. KGHM zachowują się lepiej od rynku.

Utrzymujący się od kilku tygodni stały trend deprecjacji złotego nie ma jeszcze wyraźnego przełożenia na notowania większości spółek giełdowych. W styczniu sytuacja nie była jeszcze tak wyraźna i firmy giełdowe odnotowały poważny spadek przychodów. Wyników lutego jeszcze nie znamy. Jednak w przypadku niektórych spółek, przede wszystkim KGHM rosnący kurs świadczy o tym, że inwestorzy liczą na polepszenie wyników.

Osłabienie złotego nie dla wszystkich spółek eksporterów musi oznaczać zdecydowaną poprawę wyników. Wiele firm ma długoterminowe kontrakty i by spadek wartości złotego miał przełożenie na ich wyniki tendencja musi się jeszcze długo utrzymać. Inne firmy natomiast rozliczają się w euro, które również osłabia się wobec dolara i jego wzrost względem złotego (prawie 6 proc. ) jest dużo niższy niż ma...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1638

Spis treści
Zamów abonament