Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nowy monarcha w poszukiwaniu wody

05 marca 1999 | Świat | RM JK

Król Abdullah II przed próbą politycznej zręczności

Nowy monarcha w poszukiwaniu wody

JAROSłAW KOCISZEWSKI

z ammanu

W Jordanii opadają już emocje związane ze śmiercią króla Husajna. Jordańczycy starają się odnaleźć w nowej sytuacji, pod panowaniem nowego monarchy. Brak wiarygodnych informacji o Abdullahu II pogłębia niepewność dręczącą obywateli kraju, który jeszcze do niedawna był przykładem stabilności na ogarniętym wewnętrznymikonfliktami i wojnami Bliskim Wschodzie.

Przez 47 lat panowania króla Husajna Jordańczycy przyzwyczaili się do życia w stosunkowo, jak na Bliski Wschód, stabilnym systemie politycznym. Pomimo wielokrotnych zamachów na życie panującego i prób obalenia monarchii haszymidzkiej, władca za każdym razem wychodził z opresji obronną ręką, co dało Jordańczykom rzadkie w tej części świata poczucie bezpieczeństwa.

Husajnowi udawało się także ochronić gospodarkę tego 4, 5-milionowego kraju przed wielkimi kryzysami. Kurs dinara jordańskiego utrzymuje się od lat na tym samym poziomie. Rządy Husajna były dla Jordańczyków rzeczą naturalną i oczywistą -- zwłaszcza że ponad dwie trzecie mieszkańców Jordanii, którzy nie ukończyli 50 lat znało tylko tego władcę.

Jaki jest król?

Dziś mieszkańcy haszymidzkiego...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1638

Spis treści
Zamów abonament